مزیت های ویلا چوبی ( خانه چوبی)

۱۰ مزیت فوق العاده در مورد (ویلاچوبی) خانه چوبی که هر کسی باید بداند

زندگی در خانه چوبی (ویلاچوبی) به حدی دلپذیر و دلچسب است که بیشتر افراد علاقه به زندگی و حضور در اینچنین خانه هایی دارند. در کنار حس و حال خوبی که با حضور در خانه چوبی (ویلاچوبی)می توانید داشته باشید، مهم است که از ویژه گی های کلیدی یک خانه چوبی (ویلاچوبی) و تفاوت آن به نسبت خانه هایی که با گچ و سیمان ساخته می شوند، داشته باشید.

۱- خانه چوبی، عایقی استثنایی و مقاوم در برابر اتلاف انرژی

 

برخی از مصالح ساختمانی مانند فولاد، مواد غیر آلی که احتراق پذیر نیستند، وقتی گرمایش می‌یابند منبسط می‌شوند که این باعث تضعیف و فروریختن سازه می‌شود. این در حالی است که چوب تقریباً رفتاری برعکس این حالت را داراست. وقتی گرم می‌شود (البته نه به بیش از حد دمای احتراقش)، چوب خشک می‌شود و واقعاً محکم‌تر می‌شود.

حال به مقایسه زیر توجه کنید. شیشه ۲۳ برابر سریع‌تر از چوب، سنگ مرمر ۹۰ برابر سریع‌تر از چوب، فولاد ۱۶۵۰ برابر سریع‌تر از چوب و آلومینیوم ۷۰۰۰ برابر سریع‌تر از چوب گرما را عبور می‌دهد!

این بدان معناست که خانه‌های چوبی از کمترین اتلاف انرژی در مقایسه با سایرین برخوردار است. اگر می‌خواهید گرما (سرما) در خانه‌تان باقی بماند و می‌خواهید هزینه کمتری بابت گرمایش (سرمایش) خرج کنید، چوب جایگزینی فوق‌العاده برای آجر، سیمان، یا سنگ است. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، چوب، از نظر اقتصادی جهت عایق بودن بهترین است.

۲- سرعت در ساخت خانه چوبی (ویلاچوبی) صرفه جویی در هزینه و زمان

در مقایسه با آجر، سنگ یا سیمان، سازه‌های چوب واقعاً باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و نتیجتاً باعث صرفه جویی در هزینه‌های نیروی کار می‌شود. به‌خصوص در شرایط جوی سخت مانند باران شدید، شرایط برفی و یخی بسیار کاربردی است چرا که می‌تواند بدون توقف ادامه پیدا کند.

خانه‌های چوبی (ویلاچوبی)امکان اصلاح آسان حین و بعد از فرآیند ساخت را دارا هست و این به خاطر راحتی، تطبیق پذیری و مقرون به‌صرفه بودنش است که آن را گزینه‌ای محبوب و ارزان کرده است. خانه‌های به شکل بتنی عایق شده، جهت تغییر سازه ساخته شده، ممکن است گران، مشکل آفرین و زمان‌بر باشد.

 

 

۳- خانه چوبی(ویلاچوبی)، دوستدار محیط زیست

خانه‌های چوبی (ویلاچوبی)ساخته شده از درختان، تجدید پذیر، پایدار و دوستدار محیط زیست هستند. سازه‌های چوبی(ویلاچوبی) کربن دی اکسید اتمسفری را جذب می‌کنند و در خود نگه می‌دارند و حتی اگر آلودگی ناشی از حمل و نقل انتقال درختان را هم در نظر بگیریم از نوع «کربن خنثی« محسوب می‌شود (نه کربن به اتمسفر انتشار می‌دهد و نه باعث جذب کربن از اتمسفر می‌شود). در حقیقت، چوب تنها مصالح ساختمانی کربن خنثی هست.

به ازای هر یک متر مکعب چوب مصرفی در سازه، از ۸/۰ تن رهایش کربن کاسته می‌شود، بنابراین، اگر خانه‌ای از ۲۰ متر مکعب چوب استفاده کند، این باعث جلوگیری از ۱۶ تن رهایش کربن می‌شود. در متون علمی، ۱۶ تن کربن معادل است با کربن تولیدی ناشی از ۹۰۰۰۰ کیلومتر رانندگی با خودرو. استفاده از چوب در سازه، واقعاً تأثیر مثبتی در تغییرات آب و هوایی دارد.

درختان بالغ، از درختان جوان، در حال رشد سریع، کربن کمتری جذب می‌کنند؛ بنابراین در نبرد تغییرات آب و هوایی بریدن درختان پیرتر، استفاده از آن‌ها در سازه و کاشتن درختان جاذب کربن جدید به‌جای آن‌ها مفید است.

 

۴- طیف گسترده چوب برای ساخت خانه چوبی(ویلاچوبی)

با موجود بودن بالغ بر ۵۰۰۰ چوب مختلف جهت انتخاب، قطعاً خواسته‌های طراحان را برآورده می‌سازد. برخی از چوب‌ها برای عایق کاری مناسب‌اند، برخی برای مسائل صدا و صوت، رنگ، ظاهر و برای دیگر سازه‌های چوبی، دیواره‌ها، کف‌ها، سقف‌ها و وسایل منزل.

چوب می‌تواند به هر رنگی رنگ آمیزی گردد و می‌تواند درخشنده و صیقلی شود که موجب نمایش هر چه بیشتر ظرافت طبیعی‌اش گردد. چوب می‌تواند تراشیده و بریده شود، چسب و میخ بخورد.

چوب پتانسیل بسیار بالایی دارد و از نظر زیبایی شناختی دلپسند است و می‌تواند بسته به خلاقیت و رؤیاهای هر کسی به کار گرفته شود.

 

 

 

۵- خواص مکانیکی و خواص کاری

چوب اگرچه سبک است اما مقاومت بالایی دارد. برای مثال، چوبی که وزن مخصوص ۶/۰ دارد مقاومت کششی آن ۱۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع است در حالی که فولادی که وزن مخصوص ۸۹/۷ دارد مقاومت کششی آن ۵۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع است. مشخص است که وزن مخصوص فولاد بیش از ۱۳ برابر چوب است ولی با این حال مقاومت کششی آن فقط ۵ برابر چوب است! اگر مقاومت کششی را بر وزن مخصوص تقسیم کنیم، عدد حاصله کیفیت ماده و طول پارگی را به ما می‌دهد. «طول پارگی» یا breaking length یعنی نقطه‌ای که ماده تحت وزن خودش پاره می‌شود (می‌شکند). فولادی که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد طول پارگی‌اش km 4/5  و فولاد آبدیده km 5/17 است. وقتی مقاومت کششی فولاد را با نوع چوب صنوبر و لمینت راش مقایسه می‌کنیم، به ترتیب مقاومت کششی آن‌ها km 8/19 و km 3/28 است. اکنون می‌توان بهتر متوجه این نکته شد که چرا کف‌های اکثر سالن‌های ورزشی لمینت کاری است.

از نظر کاری، می‌توان چوب را به‌راحتی تعمیر و نگهداری کرد. در حالی که می‌توان چوب‌های قدیمی را نوسازی نمود، تعمیر و نگهداری سایر مواد بسیار مشکل و هزینه بر است. لذا اکثراً دور ریخته می‌شوند.

چوب را می‌توان به شیوه‌های زیبا و خلاقانه برید و طراحی‌های فوق‌العاده‌ای ایجاد کرد. ظرافت و پرداخت کاری که از چوب حاصل می‌شود می‌تواند یک طراحی معمولی را به یک طراحی خارق‌العاده تبدیل کند.

 

۶-  خانه چوبی(ویلاچوبی) سازه ای ایمن، سبک، محکم و بادوام

یکی از چندین دلیلی که چوب هنوز هم علی رغم پیشرفت‌های زیاد در مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دوام، وزن و ایمنی آن هست. چوب می‌تواند به‌آرامی خم شود، ویژگی‌ای که آجر آن را ندارد؛ بنابراین اگر فونداسیون به‌آرامی جابه‌جا شود، خانه چوبی(ویلاچوبی) می‌تواند با تغییر به‌جای شکسته شدن و فرو ریختن جابه‌جا شود. حتی کوچک‌ترین تغییر در فونداسیون خانه‌های آجری می‌تواند موجب ترک سیمان گردد (که ظاهر خوبی نخواهد داشت).

یکی از دلایلی که اکثر خانه‌ها در جنوب شرق آمریکا چوبی هستند به این خاطر است که خاک سست است. آجرهای سنگین می‌تواند منجر به فرو رفتن زمین شود، بنابراین خانه‌های چوبی سبک ترجیح داده می‌شوند.

 

 

۷- مقاوم چوب در برابر آب

اگرچه بسیاری از چوب‌ها که در معرض آب و رطوبت قرار می‌گیرند موجب تورم آن‌ها می‌شود ولی برخی از انواع چوب‌ها بسیار در برابر آب مقاوم‌اند. مطالعه‌ای بر روی نرخ‌های جذب چهار نوع مختلف چوب Western Red Cedar (سدر سرخ غربی)، Douglas Fir، Western Hemlock (شوکران غربی) و Sitka Spruce صورت پذیرفت. چوب‌ها خشک گردیدند تا محتوی رطوبتشان بین ۶ تا ۱۰ درصد رسید و سپس در بیرون قرار داده شدند. بعد از یک سال، سطح رطوبت سدر سرخ غربی بین ۹ تا ۱۱ درصد بود، در حالی که سایرین بین ۱۴ تا ۲۱ درصد رطوبت داشتند. افزایش در جذب رطوبت سدر سرخ غربی حداقل بود.

این مطالعه نشان می‌دهد که اگرچه برخی از چوب‌ها تمایل به جذب رطوبت دارند، برخی از انواع خاص چوب نیز وجود دارند که این تمایل را ندارند. مطمئناً برخی از چوب‌ها خصوصاً به دلیل نرخ جذب‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی مانند سدر سرخ غربی به دلیل نرخ جذب‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

۸- سالم و طبیعی

بار الکترواستاتیک: برای برخی از افراد این یک نکته مهم است چرا که آن‌ها عقیده دارند که بارهای الکترواستاتیک از برخی لحاظ ناسالم است. خبر خوب برای این افراد اینکه چوب بار الکترواستاتیکش صفر است!

در ضمن اگر اتاقی با چوب غیر پوششی پرداخت شود، کمک می‌کند تا رطوبت تنظیم شود که می‌تواند برای افراد با حساسیت تنفسی کمک رسان باشد. هم چنین آرامش روانی حاصله از حضور در یک خانه چوبی آرام را نمی‌توان نادیده گرفت.

 

۹- آکوستیک بودن خانه چوبی

اگرچه چوب به‌عنوان عایق صدایی کامل عمل نمی‌کند، با جذب موج‌های صدا از بیرون رفتن انعکاس صدا به بیرون اتاق جلوگیری می‌کند. در مقایسه با رقبای سازنده‌اش، چوب ثابت می‌کند که در عایق بودن صدا کارایی بیشتری دارد، به‌خصوص زمانی که برای عایق کاری بین اتاق‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین چوب از آنجایی که به شکل طبیعی صدا را خفه می‌سازد در بسیاری از سالن‌های کنسرت در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و صدایی عالی در آن اتاق ایجاد می‌کند.

 

 

۱۰- زنگ نمی‌زند
چوب دچار زنگ زدگی نمی‌شود. اگرچه می‌تواند به برخی فرم‌ها اکسید شود، ولی این نکته در مقایسه با فلز بی‌اهمیت است و این اکسیداسیون مانند فلزات قابل مشاهده نیست. بله درست است که فلزاتی وجود دارند که زنگ نمی‌زنند، اما آن‌ها گران‌تر هستند.

 

Leave a Comment